Cestovné kancelárie na svete-dovoleniek.sk
obľúbené cestovky na jednom mieste
základné informácie o CK
špecializácia na destinácie produkty
výber zájazdov podľa CK
kontaktné údaje na cestovné kancelárie
Cestovné kancelárie na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Bulharskofotogaléria Bulharsko
 
Oficiálny názov: Bulharská republika
Správne členenie: 28 oblastí, 264 okresov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Sofia
Rozloha v km2:110 910
Obyvateľstvo:8 468 000 (hustota 76 os. / km2)
Jazyk:bulharčina, turečtina, cigánske jazyky, macedončina
Mena:Leva ( 1€ -> cca 1,96 BGN )
Lokalita:Kajiny sveta - Európa
Časové pásmo: Z + 2:00h
Susedia:Grécko, Macedónsko, Rumunsko, Srbsko, Turecko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, alebo občiansky preukaz
Pozri tiež: Bulharsko
 dovolenka Bulharsko
 • hotely Bulharsko
 • doprava Bulharsko
 • letenky Bulharsko
 cestovné kancelárie Bulharsko
 • lastminute Bulharsko
 
Top lastminute destinácie:
 
Bratislava, Praha, Budapešť, Rím, Benátky, Split, Viedeň, Košice, Jasná, Varšava, Taliansko, Turecko
 
reklamný priestor
 

Mapa Bulharsko - regióny

Bulharsko mapa regióny

Cestovné kancelárie Bulharsko

Cestovný ruch v Bulharsku organizuje niekoľko stoviek cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú služby obyvateľom Bulharska a tiež turistom, ktorí sem pricestovali za účelom dovolenkovania a poznávania tejto zaujímavej balkánskej destinácie.

Vláda, ministerstvo cestovného ruchu

V Bulharsku má cestovný ruch dlhoročnú tradíciu a patrí medzi hlavné zdroje príjmov krajiny. Preto je rezort turizmu spravovaný ako samostatné Ministerstvo cestovného ruchu. Vláda (www.gov.bg), ministerstvo zahraničných vecí Bulharska - Министерството на външните работи на Република България a Ministerstvo cestovného ruchu - Министерство на туризма на Република България sídlia v hlavnom meste Sofia. Informácie pre cestovateľov prezentujú na oficiálnych stránkach turistického portálu Tourism Portal of Bulgaria, kde sú uvedené všetky potrebbné informácie, ktoré zaiste pomôžu pre lepšiu orientáciu a plánovanie cesty do krajiny Bulharsko.

Cestovanie do Bulharska

Od 1.1.2007 uplatňuje Bulharsko spoločnú vízovú politiku s krajinami EÚ. Od občanov Slovenskej republiky sa nevyžaduje pri vstupe do krajiny žiadne zvláštne povolenia či víza, stačí platný cestovný doklad (pas alebo občiansky preukaz). Dieťa musí mať vlastný pas. Dĺžka platnosti dokladu sa nevyžaduje, postačuje platnosť pri vstupe. Sprievodca dieťaťa nemusí mať od rodiča dieťaťa súhlas na cestu, pokiaľ sa nejedná o dieťa z Bulharska. Vodičom motorových vozidiel postačuje vodičský preukaz vydaný členskými krajinami EÚ. Vlastné motorové vozidlo musí mať technický preukaz (osvedčenie o evidencii vozidla), povinné zmluvné poistenie vozidla (zelená karta), odporúča sa havarijné poistenie vozidla (pre prípad havárie alebo krádeže vozidla), v prípade požičaného a služobného vozidla aj notársky overená plná moc od majiteľa vozidla (ideálne anglicky). Bulharsko používa vlastnú menu Leva (BGN), kurz bol zafixovaný na 1,9558 BGN za 1 EUR. Pre bulharské zmenárne platí nariadenie max. provízie pri zmene 20%. Viac informácií na - cestovanie do Bulharska.

Turistický sprievodca

Bulgariatravel - národná turistická kancelária Bulharska poskytuje množstvo užitočných informácií o hlavných turistických destináciách o pamiatkach, aktivitách pre voľný čas (turistika, lyžovanie, pobyty pri mori, festivaly a kultúrne podujatia..) a zaujímavých miestach, ktoré turisti navštevujú na webovej stránke - bulgariatravel.org. Oficiálny turistický sprievodca po Bulharsku poskytuje na tomto webe množstvo užitočných materiálov, ako sprievodcovia, galérie foto a video, mapy a podobne. Ďalšie cestovné kancelárie Bulharska sú štrukturované podľa turistických regiónov (туристически райони България):

 • Región Podunajský - Rousse ako hlavné mesto regiónu. Hlavným zameraním je kultúrny a výletný cestovný ruch - kultúra, poznávanie, riečna plavba, dobrodružstvo, ekoturizmus, zábava, nákupy, mesto, víno, pútnictvo, kulinárske a náboženské cestovanie.
 • Región Stará Planina - Veliko Tarnovo je centrom regiónu. Zameranie horská turistika a ekoturistika - horská turistika a rekreácia, dobrodružstvo, ekoturizmus, kultúra, festivaly, vidiecka turistika, náboženské a pútnícke cestovanie, lyžovanie.
 • Región Sofia - Sofia - obchodno kultúrne cestovanie - obchodný cestovný ruch (MICE), kultúra, horská turistika, cestovanie za zdravím, náboženská a pútnická turistika, dobrodružstvo a ekoturistika.
 • Región Trácia - Plovdiv - kultúrny a vinársky cestovný ruch - kultúra, vinné cesty, obchodný turizmus, zábava, nákupy, mesto, zdravotná turistika, ekoturizmus.
 • Región Ružová Dolina - Kazanlak - zdravie a kultúrna turistika - balneo, kúpele a wellness turistika, kultúra, festivaly cestovného ruchu, dobrodružné cestovné kancelárie a ekoturizmus, horská turistika a voľný čas, vinárska turistika.
 • Región Rila-Pirin - Blagoevgrad - horská turistika - lyžovanie, turistika, rekreácia, náboženské a pútnické cestovanie, dobrodružstvo, ekoturizmus, balneo, SPA, wellness, kultúra, festivaly, vinárska turistika.
 • Región Rodopi - Smolyan - horská a vidiecka turistika - lyžovanie, turistika, rekreácia, vidiecka turistika, balneo, SPA a wellness, adventure a ekoturizmus, kultúra a festivaly cestovného ruchu, náboženské a pútnické cesty.
 • Región Severné Čierne more - Varna - more, šport, rekreácia - dovolenka a pobyty pri mori, vodné a plážové športy, kultúra, festivaly, eventy, tradície, MICE, thalaso a zdravie, ekológia.
 • Región Južné Čierne more - Burgas - morský a vidiecky turizmus - rekreácia, poznávanie, potápanie, kultúra, dobrodružstvo a ekoturizmus, zdravie, vidiek, náboženská a pútnická turistika.

Regionalizácia bola prijatá právnou úpravou v roku 2013. Cieľom je vytvorenie regionálnych turistických produktov. Predpokladá sa, že regionalizácia povzbudí miestne orgány a spoločnosti, aby sa zjednotili s cieľom vytvoriť spoločné produkty cestovného ruchu a uskutočňovať spoločné reklamné kampane. Rozdelenie regiónov umožní, aby sa územia stali ľahko rozpoznateľnými pre Bulharov aj cudzincov.

Cestovné kancelárie a agentúry

Sieť bulharských cestovných kancelárií a agentúr, ktoré poskytujú služby v cestovnom ruchu je rozvinutá a ponúka vyše 2000 subjektov. Viaceré cestovné kancelárie Bulharsko sa špecializujú na domáci cestovný ruch (incoming) a pôsobia v pozícii touroperátor, však väčšina ponúka celú škálu služieb (domácie aj zahraničné destinácie ..)

Lyžiarske strediská

 • Bansko je najväčšie a zároveň najmladšie a najznámejšie lyžiarske stredisko v Bulharsku, ponúka 50 km zjazdoviek
 • Borovec poskytuje výborné možnosti pre kombináciu turisticko-lyžiarskych a kúpeľných pobytov, 58 km zjazdoviek
 • Pamporovo patrí medzi najlepšie lyžiarske strediská, spoločný skipas s neďalekým strediskom Mechi Chal-Čepelare
 • Vitoša-Sofia dve lyžiarske strediská pod vrcholom Vitoša slúžia obyvateľom hlavného mesta Sofia, spolu 20 km lyžovačky
 • Kartala - snowkiting, splitbord, zimné bike, safari skúter, freeride, skitouring) extrémne lyžovanie, psie záprahy - 5 km tratí
Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency