Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Belize
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Belize
Správne členenie: 6 dištriktov
Politický systém:parlamentná demokracia
Hlavné mesto:Belmopan
Rozloha v km2:22 966
Obyvateľstvo:307 899 (hustota 13 os. / km2)
Jazyk:angličtina, španielčina, kreolčina
Mena:belizejský dolár ( 1€ -> cca 2,9 BZD )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 6:00h
Susedia:Guatemala, Mexiko
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: ___
Pozri tiež: • Belize
 • dovolenka Belize
 • hotely Belize
 • doprava Belize
 • letenky Belize
 • cestovné kancelárie Belize
 • lastminute Belize
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

BELIZEStredoamerická krajina, ktorá ponúka turistom vzrušujúcu tropickú prírodu a zmes rôznych kultúr.

Niekdajší Britský Honduras, ktorý bol od roku 1862 britskou kolóniou, získal roku 1964 vnútornú samosprávu a roku 1981 úplnú nezávislosť. Britské vojská však v krajine zostali s úlohou chrániť Belize pred územnými požiadavkami susednej Guatemaly, ktorá ich uplatňovala už roku 1921. Roku 1991 však Guatemala oficiálne uznala suverenitu susednej krajiny, aj keď o guatemalsko-belizskú hranicu sa stále vedú spory.

Roku 1993 zvíťazila vo voľbách v Belize Zjednotená demokratická strana. Nová vláda na čele s Manuelom Esquivelom zrušila územnú dohodu podpísanú s Guatemalou pod zámienkou, že Guatemala získala za formálne uznanie belizskej suverenity príliš veľké ústupky. Zmluva napríklad umožňovala Guatemale voľný prístup ku Karibskému moru.

Hlavné mesto Belmopan leží v hornatej a džungľou pokrytej centrálnej oblasti krajiny. Bolo založené roku 1970, keď predošlé hlavné mesto na pobreží Belize zničil hurikán. Príroda je v tejto karibskej krajine natoľko významná, že jej ochrane je vyčlenená takmer polovica územia (pozemné aj morské), ktoré sú chránené rôznymi ochranárskymi organizáciami v spolupráci s vládou.

Svet vysnívanej dovolenky


Belizské pobrežie lemujú koralové útesy. Pás zeme pri pobreží a severnú polovicu krajiny pokrývajú močiare. Ďalej od pobrežia sa krajina dvíha do niekoľkých horských chrbtov, niektoré sú obrastené krovinami, iné tropickými lesmi. Južná Belize sa dvíha do rozľahlej plošiny, ktorú ohraničuje pohorie Maya, ktoré vytvárajú členité chrbty s vrcholmi dosahujúcimi výšky 1.100 m n. m.

Významným hospodárskym artiklom krajiny, ktorý je zdrojom príjmov väčšiny miestnych obyvateľov je cestovný ruch. Ten má výborné východiská v tropických pralesoch vnútrozemia, nádherných plážach pri prizračnom mori, pestrom podmorskom svete koralov, rýb a iných morských živočíchov. Dovoleka pri mori tu predstavuje na jednej strane ideálne možnosti pre oddych a relax na pokojných plážach, na strane druhej vrcholné zážitky pre milovníkov potápania ( šnorchlovania ) v čistých a plytkých vodách plných života a farieb. Športový rybolov, či plachtenie vo vodách plných nahusto sa vyskytujúcich atolov sú nezabudnuteľným zážitkom, najmä ak sa vydáte k najväčšej miestnej atrakcii Great Belize Blue Hole.

Belize ponúka úchvatný rad ďalšh atrakcií pre návštevníkov. Jedným z najexotickejších sú pamiatky starovekých Mayov, civilizácie s mnohými pyramídami a sídlami ako Xunantunich, Caracol, Altun Ha a Lamanai. Vnútrozemské tropické pralesy a ich fauna a flóra sú plné jedinečných exemplárov, záujem o ich štúdium a pozorovanie podnecuje rozvoj ekoturistiky. Niet divu, že množstvo návštevníkov z vyspelých krajín sveta, ktorí tento kraj spoznali sa sem vracia po dosiahnutí dôchodkového veku natrvalo a urobia si z Belize svoj nový domov.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency