Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Kuba cigary
Cigary - najznámejší kubánsky artikel
 
Oficiálny názov: Kubánska republika
Správne členenie: 14 provincií
Politický systém:socialistická republika
Hlavné mesto:Havana
Rozloha v km2:110 860
Obyvateľstvo:11 424 000 (hustota 103 os. / km2)
Jazyk:španielčina
Mena:kubánske peso ( 1€ -> cca 1,4 CUC )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 5:00h
Susedia:Bahamy, USA, Haiti, Jamajka, Kajmanie ostrovy, Mexiko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: • dovolenka Kuba
 • lastminute Kuba
 • hotely Kuba
 • letenky Kuba
 • doprava Kuba
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

KUBANajväčší z karibských ostrovov sa po dlhej dobe budovania socializmu lúči s touto utopistickou ideológiou aj s jej hlavným presadzovateľom Castrom.

Roku 1962 sa Kuba stala rozbuškou, ktorá takmer vyvolala tretiu svetovú vojnu. Marxistický predák Fidel Castro súhlasil so zriadením sovietskych raketových základní na ostrove vo vzdialenosti iba 145 km od floridského pobrežia Spojených štátov. Americké vojenské loďstvo zahájilo blokádu ostrova, aby zabránili sovietskym lodiam dopraviť rakety na Kubu. Svet čakal so zatajeným dychom, až Chruščov od svojho zámeru ustúpil. Dlhé roky bola Kuba tromfom v rukách komunistov, vyvážala sa odtiaľ nielen revolúcia a marxistická ideológia, ale aj kubánske cigary ako najznámejší kubánsky artikel, kubánsky rum a trstinový cukor.

Spojené štáty alebo Sovietsky Zväz


Keď Krištof Kolumbus roku 1492 pristál na Kube, našiel tu obyvateľov, ktorých predkovia sem prišli pred storočiami z Južnej Ameriky. Keď Španieli začali budovať svoje prvé mesto Baracoa, žilo na ostrove okolo 100.000 domorodcov. Roku 1570 všetci zmizli, stali sa obeťami genocídy, nútených prác a chorôb. Roku 1762 dobyli Briti Havanu, ale o rok ju vrátili Španielom výmenou za Floridu. Španieli si udržali nadvládu nad Kubou až do porážky v španielsko-americkej vojne roku 1898.

Spojené štáty okupovali Kubu až do roku 1902, kedy bola podpísaná zmluva o nezávislosti, ktorá však zaručovala Spojeným štátom právo na vojenské základne na ostrove.

Americké záujmy ovplyvňovali aj hospodársky život Kuby, lebo ostrov sa stal obľúbeným letoviskom Američanov, ktorí sem prichádzali za slnečnými plážami a exotickými nočnými klubmi a kasínami. Na čele štátu sa striedali diktátori. Posledným pred nástupom Castra bol Fulgencio Batista do roku 1959, kedy bol po dvojročnej partizánskej vojne zvrhnutý. Na čele revolucionárov stál študent Fidel Castro a poručík Che Guevara. Tisíce Kubáncov utekali do USA. Kuba žiadala Sovietsky zväz o hospodársku pomoc a Castro vyhlásil socialistický štát.

Roku 1961 sa kubánski emigranti vyškolení CIA vylodili na Playa Girón a pokúsili sa vyvolať povstanie. V nasledujúcom roku došlo ku kríze so sovietskymi raketami. V tom čase klesli vzťahy medzi Kubou a Spojenými štátmi na bod mrazu a Kuba sa dostala pod vplyv Sovietskeho zväzu. V poslednom čase sa však snaží svoje styky so Spojenými štátmi obnoviť.

Kuba je svojou dĺžkou najväčší zo všetkých ostrovov v Karibskom mori. Povrch tvoria predovšetkým rozľahlé nížiny. Lesy ešte stále pokrývajú štvrtinu ostrova. Krajinu postihuje veľa hurikánov, ktoré spôsobujú škody na úrode, najmä na trstinových plantážach. Cukor zaisťuje 80% exportných ziskov. Kuba je tretím najväčším svetovým pestovateľom cukrovej trstiny. Pred tabak, kedysi druhý exportný artikel sa dostali citrusové plody. V roku 1992 však Kuba stále ročne vyvážala 100 mil. cigár. Aby sa znížila závislosť na dovoze potravín, začala Kuba pestovať ryžu a rozšírila chov dobytka na mäso a mlieko. Moderné rybárske flotily ulovili v roku 1990 dvadsaťkrát viac rýb ako v roku 1948.

Kuba má štvrté najväčšie zásoby rúd niklu na svete a nikel je tiež jej druhým najdôležitejším exportným artiklom. Ťažia sa tiež rudy kobaltu, chrómu a železa, ktorých má krajina bohaté zásoby. Najdôležitejším priemyselným odvetvím zostáva cukrovarníctvo a potravinársky priemysel, ale v krajine sa vyrába tiež cement, poľnohospodárske stroje, hnojivá, papier, textil a obuv. Cenné devízy získava krajina aj predajom farmaceutických výrobkov a lekárskych prístrojov. Sú tu aj obrovské možnosti pre rozvoj cestovného ruchu.

Viac ako 20% obyvateľov sú mulati, miešanci a potomkovia afrických otrokov a európskych osadníkov. S výnimkou malej skupiny čínskej menšiny, je väčšina Kubáncov potomkami španielskych prisťahovalcov. Osemdesiat percent obyvateľov žije v mestách. Napriek tomu že v krajine panuje chudoba ako vo väčšine latinskoamerických krajín, prepadla sa krajina z tretieho miesta podľa hrubého národného dôchodku pred revolúciou medzi posledné krajiny Latinskej Ameriky.

Pred rokom 1959 ovládali kubánske hospodárstvo zahraniční investori. Všade vládla korupcia a nezamestnanosť, väčšina obyvateľov žila v chudobe. Komunisti s Castrom sa rozhodli s korupciou a nezamestnanosťou skoncovať pomocou plánovaného hospodárstva a regulovaných miezd. Sovietsky zväz kupoval cukor a nikel za vyššie ceny ako svetové a poskytoval krajine lacnú ropu. Sovietska pomoc skončila roku 1990.

Aj keď zdravotná starostlivosť a školstvo je bezplatné, v krajine chýbajú základné potreby ako chlieb, mydlo, toaletný papier. Naviac pokračujúce embargo Spojených štátov, ktoré komplikuje Kubáncom nákup strojov, ropy, liekov a potravín. Väčšina krajín by dnes uvítala zrušenie amerických sankcií, lebo obchodovaním s Kubou by zmeny v tejto krajine prišli rýchlejšie.

Hospodárska katastrofa a opustenosť prinútila kubánsku vládu aj keď s nevôľou zahájiť určité reformy, ako zákaz držania cudzej meny či legalizovanie súkromného podnikania. Zostarnutý a zoslabnutý F. Castro ostal uprostred Amerického kontinentu opustený. Všetci bývalí súdruhovia z ďalekého komunistického sveta včetne vlajkovej lodi Sovietskeho Zväzu tento režim už dávno opustili. Odovzdal krajinu svojmu bratovi, ktorému už asi neostane nič iné ako presmerovať túto krásnu krajinu a jej obyvateľov k lepšej budúcnosti, ktorá čaká u susedov za hranicami.

Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency