Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Mikronézia
fotogaléria
 
Oficiálny názov: Federatívne štáty Mikronézie
Správne členenie: 4 štáty vo federácii (Kosrae, Pohnpei, Chuuk, Yap)
Politický systém:federatívna republika
Hlavné mesto:Palikir
Rozloha v km2:700
Obyvateľstvo:110 000 (hustota 157 os. / km2)
Jazyk:mikronézčina, angličtina
Mena:americký dolár ( 1€ -> cca 1,4 USD )
Lokalita:Kajiny sveta - Austrália
Časové pásmo: Z + 10:00h
Susedia:ostrovný štát
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas
Pozri tiež: • Mikronézia
 • dovolenka Mikronézia
 • hotely Mikronézia
 • doprava Mikronézia
 • letenky Mikronézia
 • cestovné kancelárie Mikronézia
 • lastminute Mikronézia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MIKRONÉZIA

Štát stoviek ostrovov, ktoré sa tiahnu v dĺžke viac ako tritisíc kilometrov.

Celkom 600 ostrovov a atolov Federatívnych štátov Mikronézie je roztrúsených po hladine Tichého oceánu v súostroví Karolíny. Názov Mikronézia znamená „svet malých ostrovov“. Po španielskych, nemeckých a japonských kolonistoch prišli roku 1947 Spojené štáty, ktoré spravovali krajinu ako územie tichomorských ostrovov. V roku 1986 schválil americký Kongres pätnásťročné voľné pridruženie Mikronézie, rovnako ako susedných Marshallových ostrovov.

Podľa dohody sú ostrovy samosprávne, Spojené štáty sa starali iba o otázky bezpečnosti. Roku 1990 potvrdila OSN ukončenie správy a v roku 1991 sa Mikronézia stala nezávislým a plnoprávnym členom OSN. Aj keď rozloha ostrovov je 721 km2, polovicu rozlohy zaberajú ostrovy Pohnpei, Chuuk a Yap.

Federatívne štáty Mkironézie zahŕňajú všetky ostrovy Karolín s výnimkou Palauských ostrovov na západe, ktoré sa roku 1978 rozhodli pre nezávislosť.

Názov Karolíny dostali ostrovy od Španielov, ktorí tam v 16. storočí zakotvili a ostrovy ovládli. Roku 1899 však ostrovy odkúpilo Nemecko. Predkovia domorodých obyvateľov prišli z Ázie asi v 3. tisícročí pr. n. l. Pred 600 rokmi vybudovala na Pohnpei neznáma civilizácia mesto Nan Madol - kamenné budovy na umelých ostrovoch, popretkávaných sieťou kanálov. Mikronézska federácia dostáva výraznú hospodársku pomoc od Spojených štátov. Vo väčších mestách žije veľa ľudí americkým spôsobom života, ale na vidieku bol tradičný život zasiahnutý storočiami koloniálnej nadvlády na prekvapenie málo.

Miestni obyvatelia sa živia rybolovom a poľnohospodárstvom. Na vývoz sa pestuje kopra. Bohaté loviská tuniakov v okolí sú využívané aj americkými, japonskými a kórejskými rybármi. Mikronézska federácia však vyberá poplatky za rybolov v okruhu 370 km od ostrovov. O hospodárska budúcnosť krajiny sa starajú rybolov a cestovný ruch.Copyright © 2010−2011, svet-dovoleniek.sk, travel agency